Nie znaleziono strony 404

Przewodniczący EBC, Mario Draghi podkreślał w lipcu, że decydenci banku centralnego są przekonani o tym, że w horyzoncie prognozy dynamika cen w strefie euro powróci do poziomu określonego celem inflacyjnym. EBC podejmuje jednak decyzje w zakresie polityki monetarnej opierając się w pierwszej kolejności na wartości inflacji bazowej, a ta w sierpniu wyniosła zaledwie 1%. Jesteśmy zdania, że minie jeszcze trochę czasu zanim poprawa warunków na rynku pracy przełoży się na wzrost inflacji bazowej. Tym samym perspektywa osiągnięcia przez wskaźnik wzrostu cen wartości „bliskiej, ale nieprzekraczającej 2%”, czyli celu inflacyjnego EBC wydaje się bardzo odległa.

Ponadto, w ostatnich dniach urosło napięcie międzynarodowe ze względu na ataki, które miały miejsce pomiędzy USA a Iranem. Na tę sytuację głównie zareagował rynek https://investdoors.info/ surowców m.in. Złoto i ropo naftowa podrożały, jednak jak na razie na rynku walut widać jedynie wzrost ceny franka szwajcarskiego czy jena japońskiego.

prognoza euro na 2018

Dodajmy, że od amerykańskiej waluty powinny być silniejszy także funt szterling wspierany przez jeszcze bardziej „jastrzębi” Bank Anglii, który dziś najprawdopodobniej potwierdzi tę renomę. Złoty po serii sześciu podwyżek podnoszących stopę referencyjną do 3,5 proc. I dzięki jastrzębiemu nastawieniu Rady Polityki Pieniężnej – w przeciwieństwie do drugiej połowy ubiegłego roku – powinien być odporny na przesądzoną i oswojoną perspektywę zacieśniania w USA.

Pozytywne dane z Chin mogą wesprzeć złotego

W listopadzie i na początku grudnia był kontynuowany trend boczny około 4,25 – 4,35 PLN/EUR, który jest widoczny na tej parze walutowej już od lipca. Głównym scenariuszem na grudzień nadal pozostaje handel w ograniczonym paśmie 4,25 – 4,35 PLN/EUR (prawdopodobieństwo 50%). Umocnienie PLN pod poziom 4,25 PLN/EUR (prawdopodobieństwo 30%). Osłabienie PLN ponad poziomem 4,35 PLN/EUR i wyżej (prawdopodobieństwo 20%). I wskazuje, że w tej sytuacji inwestorzy z mniejszym ryzykiem długofalowym mogą podchodzić do euro, a dolara będą traktowali bardziej impulsywnie.

  • Dobry czas dla frankowiczów dobiega jednak końca.
  • Poprawa wyników funduszy, szczególnie dłużnych, zaczyna jednak przyciągać inwestorów.
  • Obecnie mediana prognoz rynkowych analityków zakłada, że 31 grudnia kurs euro znajdzie się na poziomie 4,65 zł.
  • Eksperci spodziewają się, że w tym roku nasza waluta może dalej zyskiwać, o ile nie wydarzy się nic nieoczekiwanego.
  • Zakładał bowiem, że kurs euro nie powróci do przedcovidowych wartości (czyli poniżej 4,35 zł) w całym horyzoncie prognozy.

Na początku 2018 roku euro będzie kosztowało 4,23 zł, a pod koniec roku 4,27. Ogólnie dziwny rok był bo stopy USA podnieśli a dolar taniał. Jak podnoszą stopy to waluta tego kraju powinna się umocnić. Grudzień – głównym scenariuszem pozostaje handel w trendzie bocznym 4,25 – 4,35 PLN/EUR, ale w porównaniu z październikową prognozą z mniejszym ryzykiem osłabienia PLN do poziomu 4,40 PLN/EUR i wyżej. Ze względu na powstrzymanie eskalacji protekcjonizmu handlowego w światowym handlu, wręcz przeciwnie w porównianiu z prognozą z października wzrosło prawdopodobieństwo umocnienia PLN poniżej poziomu 4,25 PLN/EUR.

Po tym, jak w kończącym się roku amerykański dolar był najsilniejszy od ponad 20 lat, w kolejnym roku finansiści radzą postawić na te waluty, które były ostatnio najbardziej przeceniane. Dość korzystne prognozy https://forexformula.net/ makroekonomiczne dla Polski i przejście dolara do osłabienia dają nadzieje na falę umocnienia złotego. [Tłumaczymy] Polska waluta od wielu miesięcy jest wyraźnie słabsza, niż była w przeszłości.

Dane o inflacji zdecydują dziś o losach złotego

Oddziaływanie tego czynnika na kurs euro jest jednak ograniczone i w nadchodzących dniach uwaga skupiać się będzie głównie na możliwościach banków centralnych. Najbliższe posiedzenie ECB zaplanowane jest na 25 stycznia. Wzrost kursu euro, to również stabilizacja pozycji złotego. Póki EUR/USD pozostaje mocny, sytuacja polskiej waluty nie powinna ulec diametralnej zmianie. W obrębie pary EUR/PLN kurs oscyluje wokół średniej wartości 4,17.

Będą one szukały możliwości przeniesienia swoich nadwyżek gdzie indziej, co sprawi, że Stany Zjednoczone będą miały coraz większe trudności z finansowaniem swojego ogromnego podwójnego deficytu. Drugim przypadkiem było chwilowe osiągnięcie nowego minimum w momencie wybuchu pandemii. Z tego punktu widzenia nasz prognoza jest o wiele bardziej konstruktywna w stosunku do potencjału euro, w szczególności w kontekście rozbieżności w polityce fiskalnej. UE podejmuje agresywne działania na froncie fiskalnym, wprowadzając nowe priorytety w zakresie wydatków na energię i obronność w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, podczas gdy np. W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii pogłębiać się będzie znaczny deficyt fiskalny. Wykres przedstawia realny efektywny kurs euro według JP Morgan, skorygowany o wskaźnik CPI.

prognoza euro na 2018

Cztery złote definitywnie pożegnaliśmy pięć lat później. Po kwietniu 2018 nie udało się zejść poniżej 4,20 zł. Po marcu ’20 nowym minimum były okolice 4,40 zł. A po rosyjskiej inwazji na Ukrainę zejście poniżej 4,50 zł wydaje się marzeniem ściętej głowy. Więcej na ten temat piszemy w artykule zatytułowanym “Dlaczego złoty jest tak słaby? [Tłumaczymy]”. Podstawowym i jedynym obowiązkiem banku centralnego jest utrzymanie inflacji na poziomie określonym celem inflacyjnym.

Kurs dolara 28 grudnia w okolicach 4,4

Kurs euro do dolara (EUR/USD) w poniedziałek przebił poziom parytetu, a notowania pary we wtorek utrzymują się przy tym poziomie. Jednak zdaniem ekspertów rynku walutowego z UniCredit, do końca tego roku EUR czeka spadek. Według ekonomistów z PKO BP kurs euro powinien być stabilny w I kwartale 2020 roku. Zgodnie z ich szacunkami cena powinna wynosić 4,25 zł, natomiast kurs EUR/USD może wzrosnąć do 1,13 USD. Widać więc, że nie ma zgodności ekspertów co do końcówki przyszłego roku. To co wspólne, to założenie, że dolar nie będzie już słabszy.

Niezależnie od powyższego, nie gwarantujemy, że witryna jest bezpieczna, wolna od błędów, nie zawiera wirusów czy złośliwych kodów, spełnia określone kryteria działania czy jakości. Niektóre linki zamieszczone na witrynie mogą kierować użytkownika do witryn, nad którymi nie mamy kontroli. Obecności linków nie należy traktować jako wyrazu aprobaty dla nich bądź też dla ich treści. Analizy i komentarze nie są rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia MF z 19 października 2005 r. Zostały sporządzone w celach informacyjnych i nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe.

JPY znajduje się jednak na historycznie niskich poziomach, a w miarę zbliżania się do recesji wzrost rentowności na długim końcu krzywej i cen surowców może nieco wyhamować. Po ostatnich posiedzeniach Fed i EBC rynek wycenia obecnie stopę końcową na poziomie bliskim 5,5% w USA i powyżej 3% w strefie euro. Różnica między tymi dwoma stopami zmniejszyła się, a to raczej za sprawą jastrzębiego EBC.

Złoty stabilny w oczekiwaniu na wyniki rozmów USA-Chiny i dane z Polski

Inwestorzy odwracają się od franka i dolara, jeszcze kilkanaście dni temu najbardziej pożądanych walut. Złoty do spółki z forintem i koroną czeską odrabiają straty. Nadzieje na zawieszenie broni są tak żywotne, że na rynkach wrażenia nie robi pierwsza od 2018 r. Podwyżka stóp procentowych w USA, która przeistoczy się w cykl.

prognoza kursu euro marzec

Frankowicze powinni się przygotować na wyższe raty, kierowcy na droższe paliwo, a rodziny Polaków pracujących na Wyspach na mniejsze kwoty przysyłane do kraju. Począwszy od bieżącego roku Komisja ponownie będzie co roku publikować dwie prognozy kompleksowe (wiosenną i jesienną) oraz dwie prognozy śródokresowe (zimową i letnią) – zamiast trzech prognoz kompleksowych, które począwszy od 2012 r. Ponieważ negocjacje w sprawie warunków wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE trwają, nasze prognozy na 2019 r. Opierają się na czysto technicznym założeniu, że stosunki handlowe między UE-27 i Wielką Brytanią się nie zmienią. Założenie to przyjęto jedynie w celu sporządzenia prognozy i nie ma ono wpływu na rozmowy prowadzone w kontekście procedury uruchomionej art. 50. Zapraszamy do nowo-otwartego kantoru w centrum Sosnowca.

Oznacza to, że analitycy z instytucji finansowych w większości nie oczekują umocnienia złotego w drugim półroczu. Większa aprecjacja PLN nie jest też spodziewana UBS zapłacić karę 500 000 $ za nie zatrzymanie niektórych nagrań audio w 2023 roku. Szczególnie ciężkie dla złotego były poprzednie dwa miesiące. Jeszcze pod koniec maja euro kosztowało ok. 4,56 zł, a dolar 4,25 zł.

Na korzyść perspektywy polskiej waluty mogłyby zmienić ustępowanie kryzysu energetycznego, słabnięcie obaw o wzrost gospodarczy i inflację oraz podjęcie przez NBP interwencji na rynku. Inwestorzy z uporem wyprzedają waluty i uciekają do dolara. Na koniec zwyczajowo przypomnę, że w niniejszym artykule mówiliśmy o medianie prognoz analityków. Przewidywania nawet najlepszych ekspertów mogą rozminąć się z rzeczywistością, co zresztą w przeszłości zdarzało się dość często.

Informacje zawarte w tym dokumencie są udzielane firmie AKCENTA CZ a.s. Nie jest to żadna zachęta do kupna czy sprzedaży walut, finansowych czy kapitałowych instrumentów. Udziela te informacje ze źródeł, które uważa za zaufane. Jednocześnie nie wykonuje żadnych oświadczeń o dokładności lub kompletności tych informacji oraz nie bierze odpowiedzialności prawnej za treść tych informacji, ani za jakąkolwiek stratę lub szkodę, którą by mógł klient ponieść.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach walutowi eksperci spodziewają się, że kurs euro na koniec 2020 roku wyniesie 4,30 zł. Tyle samo wspólnotowa waluta ma kosztować także na koniec 2021 r. To także poziom zbliżony do obecnych notowań euro. Ostatnie perturbacje kursu euro nie zrobiły większego wrażenia na bankowych analitykach. Prognozy dla europejskiej waluty pozostały bez większych zmian.

Tutaj znajdziesz najlepsze informacje wspierające przedsiębiorców w podejmowaniu codziennych decyzji biznesowych. Rzetelna informacja jest dobrem “bezcennym” a najbardziej cenionym źródłem wiedzy i doświadczenia w biznesie jest praktyka. Slogan portalu, który podkreśla powyższe cechy to BIZNES W PRAKTYCE. CEO Magazyn Polska to portal skierowany do przedsiębiorców, inwestorów, menedżerów, właścicieli firm, prezesów i kadry zarządzającej. Serwis dostarcza praktyczne wskazówki, informacje i analizy branżowe opracowane przez ekspertów.

Tempo wzrostu było zatem najwyższe od dziesięciu lat. Nie zostały natomiast odkryte karty w zakresie przyszłości sumy bilansowej. Rezultat zdecydowanej odpowiedzi na pandemiczny kryzys to jej napuchnięcie z nieco ponad 4 do prawie 9 bilionów dolarów. Tak potężne aktywa w rękach banku centralnego są niepożądane, ich wartość będzie ograniczana poprzez tzw.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *